News

Roll of Honour!

2017 Norfolk Scouts St George’s Day Award Recipients

We are delighted that the Chief Scout, Bear Grylls, has recognised the following members of Norfolk Scouts in the 2017 St George’s day awards.

Silver Wolf

The Silver Wolf is the unrestricted gift of the Chief Scout and is only awarded for service of a most exceptional nature, it is seldom awarded for less than 30 years service although, because it is the Chief Scout’s unrestricted gift, no length of service is prescribed.

Jennifer Chetwynd, District Commissioner, East Norfolk

Vereen Marcer, District Appointments Secretary, North East Norfolk

John Pain, District Chairman, Northern Norwich,

Bar to the Silver Acorn

The Bar to the Silver Acorn may be awarded for at least a further 5 years of similarly distinguished service after being awarded the Silver Acorn.

Julian Greenfield, Group Scout Leader, 1st Norwich (Capt Bower’s Own)

Gerry Harman, Group Scout Leader, 1st Gorleston

Val Pain, District Appointments Secretary, Northern Norwich

Miles Thomas, District Chairman, East Norfolk

Silver Acorn

The Silver Acorn is seldom awarded for less than 20 years service, which should be specially distinguished and appreciably better than outstanding.

Chris Avery, Cub Scout Leader, Scout Leader, 1st Hethersett

Heather Battigan, Group Scout Leader, 33rd Norwich (Jessopp Road)

Tim Brown, Group Scout Leader, 1st Dickleburgh (All Saints)

Tony Buttifant, Deputy District Commissioner, Southern Norwich

Carole Charge, Cub Scout Leader, 1st Rural, Roughton Mill Scout Group

Jane Clarke, Beaver Scout Leader, 1st Belton

Keith Coles, Group Executive Committee Member, 44th Norwich (1st Old Catton)

Andrew Cooke, District Scout Active Support Member, Northern Norwich

Ian de Ath, District Scout Active Support Member, North East Norfolk

Trevor Drury, Group Scout Leader, 1st Cromer

Michael Gleeson, Group Scout Leader, 1st Horsford & St Faiths (Sir Richards Own)

David Gostling, Assistant District Commissioner-Support, Northern Norwich

Sandra Gostling, County Training Manager

Sandra Hartstone, Beaver Scout Leader, 1st Martham

Nigel Hill, District Explorer Scout Commissioner, South West Norfolk

Roger Hill, Group Executive Committee Member, 1st Cromer

Michael Johnson, Group Scout Leader,  1st Aylsham

Sean Lock, Assistant County Commissioner Water Activities

Christine Pearson, Beaver Scout Leader, 1st Beetley

Christine Reynolds, District Appointments Chairman, Northern Norwich

Brenda Savage, Beaver Scout Leader, 1st Stalham

Eileen Webb, District Secretary, East Norfolk

Jane Wolsey, County Local Training Manager

Congratulations to all!